Kierunek: festiwal koktajlowy w Chinach

Kierunek: festiwal koktajlowy w Chinach

2024-05-20

Wytrawna mówczyni czy wytworny słuchacz? „Wydziarany” kumpel czy elegantka zza baru? Powściągliwa artystka czy showman? Mistrz smaku, a może ceremonii? Czy istnieje ideał barmana lub barmanki? Prawdopodobnie nie, ale wkrótce dowiemy się, kto jest najlepszy w Polsce w tym fachu. World Class przedstawia 12 półfinalistów tegorocznej krajowej edycji konkursu, wśród których znaleźli się reprezentanci Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Zwycięzca wyjedzie na koktajlową olimpiadę w Szanghaju, gdzie zmierzy się z barmanami z całego świata.

World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Od 15 lat co roku ponad 10 000 barmanów w blisko 60 krajach ubiega się o przepustkę do globalnego finału. Do tej pory barmański Everest próbowało zdobyć ośmioro uczestników z Polski, w tym w ostatniej edycji reprezentantem naszego kraju w São Paulo był Grzegorz Pikulski.

– „Do tegorocznej stawki Top 12 zakwalifikowało się grono świetnych polskich barmanów. Niektórzy z nich to osoby znane w branży ze swojej pracy, wyjątkowego stylu, a także udziału w konkursie. Bardzo mnie cieszy, że co roku swoich sił próbują również ‘młode wilki’, bo już sam udział w konkursie gwarantuje skok umiejętności. Jestem szczęśliwy, że tym razem jako mentor mogę wspierać kolegów i koleżanki w drodze na barmański szczyt, jakim udział w globalnym finale” – mówi Grzegorz Pikulski z Krakowa, Barman Roku World Class Poland 2023, który reprezentował Polskę podczas ostatniego finału World Class 2023 w São Paulo.

Już po raz dziewiąty na podstawie zgłoszeń barmanów i barmanek z całej Polski organizator konkursu World Class wyłonił najlepszych. Jest ich dwanaścioro i wszyscy mają barmańskie umiejętności, które wzbudzają zachwyt gości. Mają 23-42 lat. Wśród nich są bardzo doświadczeni barmani, uczestnicy konkursu z ubiegłych lat oraz adepci. Reprezentują znane lub rozwijające się koktajlbary w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W stawce znajdują się też 3 kobiety, które coraz liczniej pojawiają się za barem i odnoszą sukcesy.

– „W tym roku 2024 obchodzimy 15-lecie globalnego konkursu World Class, wydarzenia, które stanowi inspirację dla ludzi na całym świecie, zachęcając do zanurzenia się w kulturze kreowania smaków i doświadczeń z jakościowej konsumpcji alkoholi. Co roku z ciekawością i ekscytacją obserwujemy rozwój polskiej sceny koktajlowej, perfekcyjne rzemiosło i nowatorskie pomysły uczestników. Jesteśmy dumni z jakości tegorocznych zgłoszeń, które reprezentują najwyższy, światowy poziom i obiecują emocjonującą rywalizację w półfinale i finale konkursu, który odbędzie się 20 maja” – powiedział Marek Serpatowski, koordynator polskiej edycji World Class, Diageo Reserve.

W dniu 20 maja w Warszawie barmanki i barmani zmierzą się w konkurencjach, które pozwolą ocenić wiedzę, technikę, kreatywność, znajomość trendów i gościnność zawodników oraz umiejętność pracy pod presją czasu. To wszystko sprawdzą globalne gwiazdy sceny koktajlowej: Adrián Michalcík z Norwegii – Barman Roku World Class 2022, Jenna Ba (Diageo Global Brand Ambassador, Tanqueray), Ervin Trykowski (Diageo Global Brand Ambassador, The Singleton) oraz Rafał Ciesielski (polski ekspert koktajlowy, twórca Better Bar oraz Bar School).

Zwycięzca lub zwyciężczyni warszawskiego finału z tytułem Barmana Roku World Class Poland 2024 wyjedzie we wrześniu br. Szanghaju (Chiny). Tam w globalnym finale zmierzy się z blisko 60-ma największymi barmańskimi talentami na świecie.

World Class Poland 2024
Top 12 półfinalistów

Damian Ziółkowski, Eliksir restaurant & cocktailbar, Gdańsk

Paweł Rejniak, Flisak’76, Gdańsk

Cezary Nowak, TAG., Kraków

Kacper Durnoga, Gin Mill, Kraków

Bartłomiej Wójcik, Spirit Bar Łódź by Puro Hotels, Łódź

Kaspian Konieczka, Ukryte Rzeki, Łódź

Igor Holin, Whiskey in the Jar, Poznań

Aneta Wawrzyniak, Va Bene Cicchetti, Warszawa

Daniel Błaszczyk, Hotel Warszawa, Warszawa

Karol Rychlewicz, Backroom Warsaw, Warszawa

Olga Gnatyk, Gin Bar Lane's, Warszawa

Nikol Młoczek, Cocktail Bar by Incognito, Wrocław

***

Top 12 półfinalistów – opis

Trójmiejską scenę koktajlową w tym roku reprezentuje dwóch barmanów z Gdańska. Paweł Rejniak z Flisak’76 jest najmłodszym wśród uczestników tegorocznej edycji World Class Poland, a już w ubiegłym roku znalazł się na podium (3. miejsce). Damian Ziółkowski (Eliksir restaurant & cocktailbar), debiutant w konkursie, z wykształcenia jest inżynierem, który od kilku lat z pasją rozwija techniki barmańskie.

Jak co roku, reprezentację w polskich kwalifikacjach wystawia także Kraków. Kacper Durnoga, który realizuje swoją pasję we własnym barze Gin Mill, w 2023 roku był o włos od zwycięstwa w World Class Poland (zajął 2. miejsce). Znany osobom śledzącym konkurs jest również Cezary Nowak, szef baru w TAG., który zachwyca gości wyśmienitymi kompozycjami z wykorzystaniem syropów i likierów.

Łódź w tym roku reprezentują debiutant oraz prawdziwy weteran konkursu. Kaspian Konieczka (Ukryte Rzeki) jest jednym z najmłodszych uczestników, przez swój talent oratorski nazywanym „młodym milionerem”, który z pasja opowiada historie stojące za koktajlami. Bartłomiej Wójcik (Spirit Bar Łódź by Puro Hotels) jest już gwiazdą World Class, bo od 2015 roku wziął udział w sześciu polskich finałach, aż zdobył krajowe trofeum i uczestniczył w globalnym finale.

Warszawa zawsze ma liczną reprezentację w World Class, nie zawiodła i tym razem, bo do krajowego finału wystawiła cztery barmańskie talenty. Aneta Wawrzyniak startuje kolejny raz, a na co dzień swoją pasję rozwija w koncepcie barowym w stylu weneckim, Va Bene Cicchetti. Olga Gnatyk z Gin Bar Lane’s również związana jest z ciekawym konceptem barowym, który ma nietuzinkową selekcję ginów. W World Class jest debiutantką.

Obok nich w konkursie startuje dwóch stołecznych barmanów z wieloletnim doświadczeniem w branży. Talent i dobrą energię Daniela Błaszczyka znają bywalcy tylu stołecznych barów i klubów, że nie da się ich policzyć na palcach obu rąk. Obecnie jest szefem baru w Hotel Warszawa. Karol Rychlewicz jako menedżer baru kreuje nowe receptury i dba o najwyższą jakość doświadczeń gości w Backroom Warsaw.

Do Top 12 World Class w tym roku zakwalifikował się również obieżyświat, debiutujący w konkursie, Igor Holin, który swoje koktajlowe historie na co dzień opowiada w Whiskey in the Jar w Poznaniu. Z Dolnego Śląska do Warszawy na krajowy finał przyjedzie również Nikol Młoczek - artystka tatuażu, specjalistka organizacji imprez i barmanka z Cocktail Bar by Incognito we Wrocławiu.

***

Damian Ziółkowski, Eliksir restaurant & cocktailbar, Gdańsk

Z wykształcenia jest inżynierem, który od kilku lat z pasją rozwija techniki barmańskie. Swoim gościom proponuje drinki, które sam lubi pić, w przystępnej dla każdego formie, dlatego stawia na autorskie wariacje na koktajlowych klasykach.

Paweł Rejniak, Flisak’76, Gdańsk

Najmłodszy wśród uczestników tegorocznej edycji World Class Poland, już w ubiegłym roku znalazł się na podium (3. miejsce). Do koktajli dorzuca garść inspiracji ze świata kulinariów i pasję eksplorowania najnowszych technik barmańskich.

Cezary Nowak, TAG., Kraków

Z wykształcenia jest inżynierem, którego bez reszty pochłonęła sztuka koktajlowa. Jako szef baru zachwyca gości swoją pasją i wyśmienitymi kompozycjami z wykorzystaniem syropów i likierów.

Kacper Durnoga, Gin Mill, Kraków

W 2023 roku był o włos od zwycięstwa w World Class Poland (zajął 2. miejsce).

Na scenę barmańską trafił w ramach pracy dorywczej podczas studiów menedżerskich. Już zrealizował marzenie o własnym, kameralnym barze, w którym zachwyca minimalistycznymi koktajlami inspirowanymi światem kulinariów, zwłaszcza kuchni orientalnej.

Bartłomiej Wójcik, Spirit Bar Łódź by Puro Hotels, Łódź

Z wykształcenia jest fotografem, ale już 15 lat temu jeszcze bardziej niż kompozycję zdjęcia, pokochał kompozycję koktajli. Konkurs World Class zna od podszewki, bo od 2015 roku wziął udział w sześciu polskich finałach, aż zdobył krajowe trofeum. W nietypowym, pandemicznym wydaniu globalnego finału, w zmaganiach uczestniczył wirtualnie, a tym razem chce zdobyć bilet do Szanghaju.

Kaspian Konieczka, Ukryte Rzeki, Łódź

Jeden z najmłodszych uczestników World Class Poland 2024. Przez swój talent oratorski jest nazywany „młodym milionerem”, który nieograniczonym zasobem słów opisuje swoje pasje i koktajlowe inspiracje od klasyki barmańskiego rzemiosła, nietuzinkowe smaki, po literaturę.

Igor Holin, Whiskey in the Jar, Poznań

Urodzony w Białorusi, a od 8 lat mieszka w Polsce. W międzyczasie zebrał doświadczenia z pracy w Grecji, Portugalii i Niemczech. Tworząc koktajle, stara się w każdym opowiadać historię, inspirowaną gościnnością, wspomnieniami z podróży i smakami zaczerpniętymi ze świata kulinariów.

Aneta Wawrzyniak, Va Bene Cicchetti, Warszawa

Studiowała psychologię, ale jeszcze bardziej pochłonęły ją rozmowy z gośćmi i koktajlowe eksperymenty z przyprawami i ziołami. Obecnie rozwija swoją pasję w koncepcie barowym w stylu weneckim.

 

Daniel Błaszczyk, Hotel Warszawa

Za barem pracuje tyle, ile lat ma najmłodszy uczestnik World Class Poland. Jego talent i dobrą energię znają bywalcy tylu barów i klubów, że nie da się ich policzyć na palcach obu rąk. Obecnie jest szefem baru. Serca gości podbija wariacjami na koktajlowych klasykach, jak Old Fashioned czy Aviation.

Karol Rychlewicz, Backroom Warsaw, Warszawa

Od 16 lat zachwyca stołecznych miłośników sztuki koktajlowej. Obecnie jako menadżer baru kreuje nowe receptury i dba o najwyższą jakość doświadczeń gości.

 

Olga Gnatyk, Lane's Bar, Warszawa

Goście o niej mówią „Red lips at the bar”. Praca za barem jest dla niej możliwością do ciągłej nauki i rozwoju, a także daje możliwość poznania fantastycznych ludzi. Na co dzień rozwija swoją pasję w warszawskim koncepcie ginowym.

Nikol Młoczek, Cocktail Bar by Incognito, Wrocław

Barmanka od 7 lat, artystka tatuażu, specjalistka organizacji imprez i wolny duch.

 

 

______________________________________

Dodatkowe informacje na temat World Class:

World Class Poland: www.facebook.com/worldclasspoland

World Class Competition: definitivedrinkingguide.com oraz theworldclassclub.com

Kontakt dla mediów: Katarzyna Kielar, tel.: +48 608 616 990, e-mail: Katarzyna.Kielar@hellopr.pl

DIAGEO

Producent i dystrybutor najbardziej znanych marek alkoholowych na świecie, m.in.: whisky Johnnie Walker, Crown Royal, J&B, Buchanan's, Windsor, wódki Smirnoff, Cîroc i Ketel One, a także takie marki, jak: Bulleit Bourbon, Captain Morgan, Baileys, Don Julio, Tanqueray i Guinness. Firma prowadzi sprzedaż w ponad 180 krajach na całym świecie. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Jorku (DEO) i Londynie (DGE). Więcej informacji na temat Diageo, jej pracowników, marek, wyników biznesowych można znaleźć na www.Diageo.com. Dodatkowe wiadomości na temat odpowiedzialnego picia alkoholu, różne narzędzia oraz informacje o inicjatywach związanych z tym tematem dostępne są na www.DrinkIQ.com.

 

DIAGEO RESERVE WORLD CLASS

Program WORLD CLASS rozwija najlepsze doświadczenia i kulturę spożywania koktajli na całym świecie. To największa, luksusowa i najbardziej wiarygodna wizytówka w branży. Odkrywa kolejną generację barmańskich talentów, które ustanawiają najnowsze trendy miksologii i popularyzuje je w najlepszych lokalach na całym świecie. U podstaw tej inicjatywy leży znakomity, globalny program szkoleniowy i ciesząca się międzynarodowym uznaniem platforma, która zmierza do rozwijania profesji barmana i budowania karier laureatów konkursu o tytuł „Barmana Roku”. Od pierwszej edycji zawodów World Class w 2009 roku już ponad 450 000 barmanów na całym świecie mogło skorzystać z wiedzy i inspiracji w dziedzinie miksologii. Dzięki współpracy z największymi ekspertami, mediami oraz partnerami projektu, marka Diageo Reserve WORLD CLASS jest powszechnie uznawana wśród barmanów i klientów jako znak wyrafinowania i wyróżnienia międzynarodowej kultury spożywania najlepszych alkoholi.

Polityka Prywatności

Szanowni Państwo, po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do strony” lub zamknięcie tego okna zgadzają się Państwo na to, aby Państwa dane osobowe były przetwarzane w taki sposób, jak zostało w polityce prywatności. Dlatego prosimy, zapoznać się z tymi informacjami i dokonać świadomego wyboru.

Przetwarzamy Państwa dane aby mogli Państwo skorzystać z naszych usług.

Administratorem danych osobowych jest:

WEBprojekt Wojciech Zabierowski ul. Juliana Tuwima 34 lokal 9, 90-002 Łódź

Mogą Państwo się skontaktować mając pytania lub wątpliwości w zakresie przetwarzania Swoich danych przez WEBprojekt.

Gdy korzystają Państwo z naszego serwisu, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. adres IP Państwa urządzenia, dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobnych mechanizmów zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Państwa. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdą Państwo w Polityce prywatności i polityce plików cookies.

Czytaj treść polityki prywatności
x
Polityka Plików Cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.